pollotenchegg (pollotenchegg) wrote,
pollotenchegg
pollotenchegg

Соціологія Криму

У Центра Разумкова є надзвичайно цікаве дослідження на тему: "Суспільно-політичні, міжнаціональні та міжконфесійні відносини в автономній республіці Крим". Проведені вони були орієнтовно у 2007-2008 рр., давно, але зате там є розбивка відповідей в розрізі національностей, мови та віку респондентів. Якраз зараз дуже актуально.

Єдине що треба брати до уваги - судячи з результатів у вибірці є зсув в бік великих міст і недостатня представленість провінції, що призвело до заниженої частки кримських татар: ...Згідно з результатами опитування, 60,1% жителів Криму вважають себе росіянами; 24,9% – українцями; 9,1% – кримськими татарами. Тоді як кримських татар ще за 6 років до опитування було мінімум 10,2% (разом з Севастополем) і 12,0% в АРК. Але це проблема більшості наших соціологічних опитувань.

Лінк http://www.uceps.org/additional/analytical_report_NSD103_ukr.pdf
Таблиць там багато, тут викладу найбільш інформативні:

Культурна традиція
Радянська ідентичність в молодших вікових групах перетікає в російську, але сумарно вони втрачають. Українська чи то тримається без змін (з врахуванням стат. похибки) чи то теж трохи спадає, важко зрозуміти. Швидко ростуть кримсько-татарська і загальноєвропейська. Українці трохи більш "совкові" ніж росіяни (16,5% і 15%), на рівні похибки. Одночасно і більш "загальноєвропейські" (10,7% і 6,0%).


Мовний склад
Тут чогось неочікуваного не помітив, рідні мови близькі до результатів перепису 2001, якщо врахувати про особливість вибірки і докинути кілька відсотків татарам і українцям.
Релігійний склад
Релігіність з віком спадає, але повільно. Підозрюю, що через швидке зростання питомої ваги кримських татар у молодших вікових групах. У інших південно-східних областях цей спад більший, як мені здається.

Характерно, що у УПЦ-МП дуже сильний спад з віком, на відміну від інших християнських конфесій, які тримаються відносно стабільно. В інших регіонах України, підозрюю, те саме. З несподіваного - надзвичайно високий відсоток УПЦ-КП серед тих хто вважає себе віруючим Севастополі, вдвічі більший ніж у АРК при майже однаковому рівні декларованої релігійності.


Вектор інтеграції
Тут все більш-менш зрозуміло.
Конфліктний потенціал

Російсько-татарські відносини є найбільш напруженими з точки зору усіх, крім деяких малочисельних релігйних груп. Найгірше їх оцінюють віруючі УПЦ-МП. Цікаво що мусульмани оцінюють українсько-татарські і українсько-російські відносини як приблизно однакові за рівнем конфліктності, та і російсько-татарські найкраще з усіх. Ну і примітно що найбільш напруженими вважають російсько-татарські відносини там, де татар немає, у Севастополі.


Схоже опитування по Донецьку - pollotenchegg.livejournal.com/167995.html
Tags: 2008, crimea, ethnic structure, languages, politics, polls, religion
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 25 comments