pollotenchegg (pollotenchegg) wrote,
pollotenchegg
pollotenchegg

Перші секретарі УРСР та БРСР

Список людей, які займали номінально найвищу посаду у керівництві Української та Білоруської РСР, за місцем народження та національністю. Називалися посади по різному (Секретар/Генеральний секретар/Перший секретар ЦК КП(б)У, особливо часто змінювалась назва посади у 1920-1940х роках, як і персоналії. Прапорці місця народження/національності для зручності взяв сучасні.

Перші секретарі Української РСР.
Всього за 1918 - 1991 рр. їх було 15, з них четверо (Квірінг, Каганович, Косіор, Хрущов) були по два рази. За перші 10 років існування УРСР, змінилося 7 секретарів, двічі встиг побувати на цій посаді Квірінг. В плані розподілу національностей ситуація дуже цікава. За 1918-1953 рр. секретарями встигли побувати 9 людей (четверо - по 2 рази), з них тільки 4 були народжені на території України (П'ятаков, Гопнер, Мануїльський, Каганович) і лише один (Мануїльський) був українцем за національністю. При цьому після смерті Сталіна, всі наступні перші секретарі ЦК КПУ були українцями народженими на території України.Перші секретарі Білоруської РСР.
Ситуація з першими секретарями ЦК КПБ була схожою. Плинність кадрів була навіть вищою ніж в УРСР, тільки у 1937 р. першими секретарями ЦК КПБ встигли побувати четверо. Недопредставленість білорусів теж була ще вищою ніж в КПУ. Фактично за перші 38 років існування БРСР, лише один етнічний білорус (Шарангович) був на посаді першого секретаря ЦК КПБ. І то лише 3 місяці у 1937 р., тобто всього 0,7% часу. І як і в УРСР, у 1950-х почалася "білорусизація" перших секретарів. З 1937 по 1956 рр. першими секретарями ЦК КПБ було підряд чотири вихідці з РРФСР, після 1956 р. всі шість секретарів були вихідцями з БРСР.

Tags: ethnic structure, history, place of birth, politics, soviet union, tables
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 29 comments