pollotenchegg (pollotenchegg) wrote,
pollotenchegg
pollotenchegg

Райони Чернігівської vs міста Донбасу

Незважаючи на гірші поточні показники старіння, смертності і природного скорочення, демографічні перспективи найгірших районів Чернігівської області були трохи кращими ніж у депресивних містах Донбасу навіть до війни. Вікова структура їх така, що років через 20 після перепису 2001 р., показники природної депопуляції на Донбасі мали стати більшими ніж у центрально-лівобережних областях.

Як приклад, статево-вікова піраміда для 1-річних вікових груп Ніжинського району. Це найгірший район за багатьма демографічними показниками. Тут найстаріше населення, середній вік 47,3 роки (серед жінок - 50,8), найвищий в Україні коеф. смертності (за 25 на 1000) і найбільші в України темпи природного скорочення (у 2012 -18,6 на 1000).

Але піраміда не настільки катастрофічна. Тут надзвичайно багато 60-80 річних, за рахунок цього формується висока смертність і середній вік. Але вже 50 річних набагато менше. І починаючи з них і аж до народжених у 80-і - чисельність майже стабільна. У 1990-х був сильний спад народжуваності, але не набагато більше ніж в середньому по Україні, процентів на 50% на глибині провалу. Причому спад порівняно з поколінням батьків лише 30-35%, приблизно як в середньому по Україні.


А ось Кіровськ Луганської області, одне з найстаріших міст в Україні серед міст зі статусом обласного підпорядкування і вище. Статистично, найстаріші міста суттєво молодші за райони. Середній вік у Кіровську "лише" 41,5 років (молодше Ніжинського району на 6 років), середній вік жінок - 43,5 років (молодше Ніж. району на 7 років). Проте за цим ховаються менша ніж у Ніжинському районі питома вага глибоких пенсіонерів (=поточна смертність нижча), але дуже висока питома вага населення передпенсійного та ранньопенсійного віку (=майбутня смертність буде вищою). І головне, просто мізерна народжуваність у 90-і. Порівняно з 80-ми кількість народжень у Кіровську зменшилась у 3 рази, кількість дітей народжених у 1998-2001 було приблизно на 60% менше покоління батьків. Тобто ТФР відчутно менше 1.


Інша пара - другий за старістю район України - Коропський Чернігівської області і місто Донбасу з категорії дуже старих, Стаханов Луганської області.Tags: age structure, census 2001, creative2, graphic
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments