pollotenchegg (pollotenchegg) wrote,
pollotenchegg
pollotenchegg

Полонізація, перепис 1931

Дані по кількості польськомовних під час перепису 1931 р. завищувалися для збільшення % поляків у країні (вважалося що польськомовний = поляк незалежно від релігії). Але у різних воєводствах ситуація з фальсифікаціями була дуже відмінною.

Частка грекокатоликів та православних з рідною мовою несхіднослов'янською (фактично польською). Під східнослов'янськими мовами маються на увазі українська, руська, тутейша, білоруська, російська і, тільки на Волині, чеська (там 2/3 чехів були православними).

1. Як на мене, нереально виглядає Люблінське воєводство. Різниця у 10-ки разів з сусідніми повітами Волинської губернії. Деякі повіти взагалі абсурдні, 84% польськомовних православних у Більському повіті і 91,6% польськомовних загалом там немає навіть зараз, у 2015. У південно-східних повітах частка україномовних виявилася у 2-4 рази нижче ніж за переписом 1897, польськомовних у 3-6 разів вище. Загалом тут нарахували 8,5% православних, 0,1% грекокатоликів, разом 8,6%. Україномовних нарахували 2,6%, руськомовних 0,4%, білоруськомовних і російськомовних по 0,1%, разом 3,2%. Можливо тут причина у географії, Люблінське воєводство було географічним центром 2РП, єдиним внутрішнім воєводством, і там був потрібен максимальний відсоток поляків.

2. У Волинському і Поліському воєводствах польську мову серед православних-грекокатоликів практично не вказували і фальсифікацій не було. Думаю тут причина у тому що по-перше місцеве населення взагалі не володіло польською, їм рідну польську ніяк не запишеш, а по-друге не було сенсу малювати з арифметичних причин (поляків все одно було б мало). Також, на відміну від Люблінщини, території цих воєводств не входили до складу Царства Польського у РІ.

3. На Галичині теж були фальсифікації (більш детально можна почитати тут http://www.historycy.org/index.php?showtopic=55846 ), хоча масштаби полонізації і були значно вищими ніж на Волині. Фальсифікацій було найбільше у Тернопільському воєводстві, де переважання українців було незначне, і де вдалося зробити полякам 1 місце. За переписом у Терн. воєводстві було 54,5% грекокатоликів і 36,7% католиків (реально ближче до 55%-35%), а за мовою 49,3% польськомовних і 45,5% україномовних. На форумі є прикладі сіл які за австрійським переписом 1910 мали україномовну грекокатолицьку більшість в районі 80%, а за переписом 1931 року - на ті самі 80% польськомовну католицьку, при стабільному населенні.

4. Дуже низький рівень полонізації був серед греко-католиків і православних на Лемківщині. Можливо там був поширений одразу перехід на католицизм, оскільки у "лемківських" повітах грекокатолики і православні становили тільки 5-20% населення.

Євреї
Якщо з попередньої карти без додаткових джерел не можна однозначно стверджувати про видимість фальсифікацій, то на наступній карті все просто. У тих воєводствах, де потрібно було збільшити чисельність поляків (Люблінське, Львівське, Тернопільське воєводство) співвідношення єврейськомовні/юдеї стрибає у рази у різних повітах без жодної логіки.

1. З очевидного, у колишніх російських землях євреї краще зберігали єврейську мову. У Волинському-Поліському воєводствах практично на 99%. У Люблінському воєводстві реально - приблизно на 95%. Повіти де 90-99% це нормальні цифри, все що нижче 85% - явний сигнал фальсифікацій. Приклад реальних цифр - місто Люблін, 34,7% юдеїв і 33,8% єврейськомовних, або Седлецький повіт, 15,2% юдеїв, 13,8% єврейськомовних. Приклад фальсифікованих результатів - вже відомий по першій карті Більський повіт, 12,3% юдеїв і всього 6,1% єврейськомовних. Або Грубешівський повіт, 12,1% юдеїв і 6,6% єврейськомовних.

2. По Галичині без фальсифікацій вимальовується приблизно 75-80% єврейськомовних серед юдеїв, тобто неєврейськомовних юдеїв у 20 разів більше ніж на Волині. Повіти з 35-60% це явні фальсифікації на користь польськомовних.

3. Цікаво що у східній частині Краківського в-ва польська мова у євреїв вказана рідше ніж в укр. частині Галичини, при тому що євреїв там було в середньому вдвічі менше а поляки домінували з +90%. Це може свідчити про те реально в укр. частині відсоток єврейськомовних євреїв мав би бути більше 80%, наближаючись до 85-90%. Але 5-10% єврейськомовних з різних причин свідомо записувалися польськомовними, без фальсифікацій.
Tags: census 1926 - 1931, creative1, languages, poland, raion maps, religion, ukraine
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 14 comments