?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry Share Next Entry
Реальне населення України
towel
pollotenchegg
Вже давно виникає питання реальної чисельності населення України. Ходять різні гіпотези. Головна проблема у тому, що слабо фіксується міграція за кордон і офіційна чисельність населення виявляється дещо завищеною. Наприклад, у 2001 р. це перевищення становило кілька сот тисяч осіб. Точну цифру вже важко знайти, бо щорічну чисельність населення до 2001 вже перерахували згідно з результатами перепису, а всі мертві душі приписали до міграційного відтоку у попередні роки.

Це чудово видно на графіку міграційного приросту ( https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2c/MigrationGrowthUkraine1950.PNG ). До 2001 року включно (а перепис відбувся вже фактично на початку 2002) сальдо міграції становило в середньому по -150 тис. Значна (більша?) частина цих мінусів - розкидана по роках різниця між населенням за переписом і за допереписним обліком. Ну а у перший післяпереписний рік сальдо міграції зменшилось у 5 разів, у 2003 ще у 1,5 рази, у 2004 стало додатнім. Звичайно, це все до наступного перепису, коли знову з'явиться недорахування і різниця буде розкидана по роках.

А зараз буде моя оцінка фактичного населення України у 2013 р. на основі коефіцієнту фертильності (сумарного коеф. народжуваності). Основний принцип у тому, що коеф. фертильності напряму залежить від чисельності жінок дітородного віку (15-49), яка в свою чергу залежить від офіційної чисельності населення. Тобто при завищеному населенні, коеф. фертильності буде меншим ніж є насправді (наш випадок), при заниженому населенні навпки.

Основні припущення такі:
1. Реальний коеф. фертильності у 2013 р. з різних причин не міг перевищувати коеф. фертильності у Білорусі і Росії. Це 1,67 і 1,71 відповідно. У цих країнах є та сама проблема з нереєстрацією емігрантів, але переписи були проведені відносно недавно.
2. Жінки дітородного віку представлені серед емігрантів більше ніж все населення в середньому. Прийнято що 1% відсутнього населення відповідає 1,5 - 2% відсутніх жінок у віці 15-49. Цифру взято зі стелі, я би очікував десь таке співвідношення.
3. Для спрощення розрахунків взято лінійну залежність рівня СКН з величиною вікової групи 15-49.

Вийшла така таблиця.


Мінімальна оцінка чисельності населення (білоруський коеф. фертильності)
коефіцієнт фертильності 2013 - 1,65..1,67 дітей (на 0,15-0,17 більше офіційного)
жінок дітородного віку - 90..91% від офіційної
чисельність населення 2013 - 94..95% від офіційної (42,8..43,2 млн)
неврахована еміграція за 2002-2013 рр. від 2,3 млн до 2,7 млн.

Моя оцінка.
коефіцієнт фертильності 2013 - 1,55..1,60 дітей (на 0,05-0,1 більше)
жінок дітородного віку - 94..97%
чисельність населення 2013 - 97..98% (або 44,1..44,6 млн)
неврахована еміграція за 2002-2013 рр. від 0,9 млн до 1,4 млн.


  • 1
Уже перепис 2001 р. врахував купу мертвих душ. Я особисто, з цікавості, брав у ньому участь як переписувач, і всупереч інструкції було наказано переписати купу нежилих квартир за даними з жеку; купу людей переписано за місцем прописки, а не реального проживання, тобто є ймовірність дублювання їх даних; тих, що виїхали за кордон, переписували зі слів сусідів тощо як наявних. Я особисто всі такі речі зазначав на обкладинці переписних листів, але навряд чи на це потім робилася поправка... Цікаво, до речі, чи можна якось визначити, на скількох із врахованих у переписі людей є повні дані, а на скількох - тільки жеківські або з чужих слів (напр., тільки рік народження і стать)?

Для опублікованого наявного населення все детально розписано. Не знаю як боролися з подвійним обліком.

Я отсутствовал в Украине во время переписи, работал заграницей. И меня переписали со слов отца. Он же мне об этом рассказал.

а ви у твіттері присутні? бо я вас там дублюю, заради більшого охоплення аудиторії цікавою інформацією

тоді, якщо ви не проти, я продовжу

Я так понимаю, миграция 0.9...2.7 млн - это те кто уехал "с концами"? Сезонные заробитчане сюда не входят?
Еще всегда интересовало, население крупных городов юго-востока(Днепр, Запорожье, Донецк до войны) по статистике как правило уменьшалось на 4-5 тыс. в год, при этом чисто визуально такими уж обезлюдненными эти города не кажутся. Может здесь не учтены внутренние мигранты из мелких городов, сел, студенты и т.д.? Какое на Ваш взгяд население того же Днепра сейчас?

Скоріше це ті, хто постійно проживає за межами України (можливо, з тимчасовими понаїздами). Але не всі вони мають іноземне громадянство, тому частина - не з кінцями. Короткострокові заробітки, наприклад в будівництві чи сільськогосподарських роботах, точно не входять. Якась невелика частина заробітчан входить, наприклад ті хто роками живуть у тій же Італії, доглядаючи старих.

Мені здається що порівняно з радянськими часами людей могло стати візуально навіть більше. Але скоріше це ілюзія, пов'язана зі змінами у сфері роботи і відпочинку. Як приклад, тоді майже все населення працювало на підприємствах з повним і фіксованим робочим днем і вулиці були порожні, зараз все не так. Знову ж таки кількість студентів зросла порівняно з радянськими часами у 3 рази, вони зосереджуються у обласних центрах і візуально дуже помітні. З цих причини, наш мільйонник виглядатиме більш людним ніж трьохмільйонний Пхеньян. А Києву з цієї причини часто дають 5 мільйонів населення, мотивуючи це тим, що за СРСР було 2,5 млн, а зараз людей на вулицях стало вдвічі більше.

Дійсно присутність мігрантів з глибинки у 2000-х зросла порівняно з 90-ми, але наврядчи вона могла переломити депопуляційний тренд.

Якщо брати мою оцінку на будній базарний день, то десь 1050-1100 тис. (статистичне населення 990 тис.+ 30 тис. немісцевих студентів + 30-60 тис. маятникових мігрантів + 10-30 тис. заробітчан без місцевої прописки - 10 тис. неврахована еміграція за кордон)

> неврахована еміграція за 2002-2013 рр. від 0,9 млн до 1,4 млн.

Консервативна оцінка, тільки в Італії ~500 тис.

В Штатах ПМЖ получают около 10 тыс. украинцев, каждый год.
Украинская статистика фиксирует около 1 тыс.
По Канаде похожая ситуация, коэффициент около 10.
В более близких странах коэффициент еще больше, там часто сами уехавшие получали зарубежные корочки просто для удобства, и жили на 2 страны.
Причем рожденных детей фиксировали в Украине, чтобы подобие получить.

Так что неучтеная миграция где-то в районе 3-4 миллионов до 2013 года.
А с 2014 года по миллиону в год летит, статистика вообще, похоже, забила болт.

Edited at 2016-03-07 07:06 am (UTC)

Найточніше наявне населення можна оцінити по продажу хліба і солі. Думаю десь є такі дані, можливо закриті.

Звідки ви дізнаєтесь точне споживання хліба? Стат. опитування домогосподарств не дадуть потрібної точності. Максимум плюс-мінус 5%, але з такою точністю ми й так знаємо чисельність населення.

Не знаю, податкова, дані продаж з магазинів.

Мав на увазі точне споживання хліба на душу населення.

"В Штатах ПМЖ получают около 10 тыс. украинцев, каждый год.
Украинская статистика фиксирует около 1 тыс.
По Канаде похожая ситуация, коэффициент около 10"

Коэффициента 10 там не будет, отдельные годы фиксировалось даже плюсовое сальдо. С Россией вообще все время положительное.

По моей оценке (1 млн) на США-Канаду приходится 250 тыс., на Россию 500 тыс., на другие страны (в основном Европа) 250 тыс.

"Так что неучтеная миграция где-то в районе 3-4 миллионов до 2013 года.
А с 2014 года по миллиону в год летит, статистика вообще, похоже, забила болт"

Это с потолка цифры. Тут и заробитчане и беженцы не имеющие к теме поста прямого отношения.

500 тис. взято зі стелі. Кількість людей що отримали італійське громадянство може оцінюватись максимум у десятки тисяч. Щодо заробітчан, то на початок 2014 р. в Італії мешкало 230 тис. громадян України. Число у 2001-2002 р. не знаю, але припускаю ще було не менше 100 тис. Шансів закріпитися у Італії у них дуже мало.

Але мова у пості не про заробічтан.

Як не про заробітчан? Відсутнє населення в Україні це і я заробітчани.

> Шансів закріпитися у Італії у них дуже мало.

Ага, якраз, 10 років треба прожити легально в Італії і у вас громадянство. Основна хвиля якраз і припала на поч. нульових. Вже пройшло 15 років.

> 500 тис. взято зі стелі.

Ви напевно давно в Італії не були.

Я ще не згадував Польщу і Росію. Ваших 0,9 млн до 1,4 млн. це нонсенс, мінімум 5 млн.

Заробітчани це тимчасово відсутнє населення. Під час перепису населення заробітчани будуть включені до складу населення України, зі слів родичів або за адміністративними джерелами. Тема мого посту - спрогнозувати яким було би населення за результатами перепису щоб мати цифри співставні з цифрами попереднього перепису.

"Ви напевно давно в Італії не були"

Ви там недавно були і візуально визначили що саме 500 тис. реальніше ніж 250 тис.?

"Я ще не згадував Польщу і Росію. Ваших 0,9 млн до 1,4 млн. це нонсенс, мінімум 5 млн."

Було б нонсенсом, якби я кожного сезонного збирача ягід у Польщі чи будівника у Росії зараховував до тієї самої групи емігрантів що отримали іноземне громадянство і роками проживають за межами України.

Edited at 2016-03-07 02:18 pm (UTC)

> Тема мого посту - спрогнозувати яким було би населення за результатами перепису щоб мати цифри співставні з цифрами попереднього перепису.

Ясно.

> Ви там недавно були і візуально визначили що саме 500 тис. реальніше ніж 250 тис.?

Українську мову і російську можна надзвичайно часто почути в Італії. Наприклад, українську в Болоньї частіше ніж в Києві :)))
А також, я довіряю італійській статистиці.

>Було б нонсенсом, якби я кожного сезонного збирача ягід у Польщі чи будівника у Росії зараховував до тієї самої групи емігрантів що отримали іноземне громадянство і роками проживають за межами України.

Безумовно, але % які постійно за межами України все збільується, і за рахунок сезонних заробітчан теж.

"Безумовно, але % які постійно за межами України все збільується, і за рахунок сезонних заробітчан теж."

Не дивно, зараз золотий період для заробітчан.

  • 1