Previous Entry Share Next Entry
Мовний склад міст 1897
party of region
pollotenchegg
Рідна мова населення міст Рос. імперії за переписом 1897 р.
http://datatowel.in.ua/pop-composition/language-cities-1897

Зона найбільш єврейських міст - Білорусь. З 44 міст у 37 єврейськомовні становили більшість, (у 34 - абсолютну). Білоруськомовні становили більшість у 7 містах (у 4 - абсолютну).

Міста правобережно-центральної України (Волинська, Подільська, Київська губ.) були менш єврейські. З 41 міста єврейськомовні становили більшість у 28 містах (у 14 абсолютну), україномовні у 12 містах (абсолютну у 7).

На території Литви з 18 міст у 17 єврейськомовні становили більшість (у 7 - абсолютну). Литовськомовні не становили більшості у жодному місті, максимальна частка не перевищувала 32%.
При цьому північніше, на території латиських губерній, які не входили до смуги осілості, практично у всіх містах більшість становили латиськомовні.

Кількість та середня чисельність населення міст де певна мова має понад 50%.
єврейська - 122 міста, середнє населення - 11.136
польська - 29 міст, середнє населення - 35.068
українська - 67 міст середнє населення - 11.570
білоруська - 6 міст, середнє населення - 2.620
Зі 122 міст де єврейськомовних було більше 50% на території сучасної Польщі знаходилися 57, Білорусі - 34, України - 15, Литви - 7, Росії, Латвії та Молдови - по 3.
З 67 міст де україномовних було більше 50% на території сучасної України знаходилися 61, Росії - 5, Польщі - 1.
З 29 міст де польськомовних було більше 50% всі знаходилися на території сучасної Польщі.
З 6 міст де білоруськомовних було більше 50%, на території сучасної Білорусі знаходилися 4, на території Польщі - 2.

  • 1
Дякую, дуже цікаво.

Здивувало, що у нині цілковито україномовному Новомиргороді у 1897 лише 6% україномовних. Певно, аналогічна ситуація до Бердичева.

Зате тепер зрозуміло, чому Стародубщина відійшла до Росії з таким мізерним відсотком україномовних.

Дякую що нагадали за Новомиргород (і у затопленому нині Новогеоргіївську була схожа ситуація). Я би подумав що там були місця дислокації великих військових частин. Треба буде заглянути у збірник результатів перепису, чим займалися місцеві російськомовні.

З Бердичевом ситуація інша. Там ми знаємо, що єврейське населення зникло. Російськомовні нікуди не зникали, зазвичай.

Ще у 1850-1860-х ревізії показували там більшість малоруського населення. Але я думаю, це тільки через історичну належність до Гетьманщини. Мова там була білоруська, і у 1897 їх, як і смоленських білорусів, записали до російськомовних.

Якую Пан мае думку чаму так сталася з беларусамi Смаленска i Старадуба, што ix запiсалi "великороссами". I цi iстотна паýплывала малая колькасць бел. моýных гарадоý на далейшы лёс беларускага народа?

Судячи з даних (відсутність змішаних повітів у Смоленській та різкий перехід на кордоні з Могильовською губернією), було вирішено що Смоленська губернія великоруська і прийнято рішення записувати аборигенів російськомовними. Подібна ситуація була наприклад і з малорусами Мінської губернії.

Вердикт про мову населення виносився тими хто проводив переписи на основі лінвістичних ознак. Так що тут міг існувати і людський фактор, як наприклад (припускаю) у Краснянському повіті, єдиному де абсолютну більшість записали білоруськомовними.

Зі Стародубщиною мені логіка не зрозуміла, бо там є і повіти зі змішаним білорусько-російським населенням. У північній частині Чернігівської губернії взагалі з точністю ідентифікації мови було проблематично. Припускаю що там багато чого залежало від позиції відповідальних за проведення перепису у повітах.

Істотно вплинула не тільки мала кількість білоруськомовних міст, а і низький рівень урбанізації, відсутність будь-яких великих міст, відсутність вищих учбових закладів на етнічній території.

Edited at 2017-03-05 08:32 pm (UTC)

>>Литовськомовні не становили більшості у жодному місті, максимальна частка не перевищувала 32%.
При цьому північніше, на території латиських губерній, які не входили до смуги осілості, практично у всіх містах більшість становили латиськомовні.


Цікаво на фоні того що зараз литовська єдина змогла впевнено домінувати в містах своєї країни.

Відсталість сприяла пізнішому демпереходу і кращій демографії. У естонців та латишів вже у 1940-50-х природний приріст був мінімальний, на заводи завозили пролетаріат з Росії. У Литві було своє надлишкове населення, зовнішня іміграція була незначною.

  • 1
?

Log in

No account? Create an account