pollotenchegg (pollotenchegg) wrote,
pollotenchegg
pollotenchegg

Демографічні карти Польщі

Знайшлася тут цікава монографія по польській демографії з 1930 років.
http://www.igipz.pan.pl/wydaw/Monografie_5/rozdz6.pdf
Великим плюсом є наявність детальних карт, які я не міг не утягти.
Ось для затравки - коефіцієнт розлучуваності на 10 тис. осіб

Цікавою є кореляція з результатами Президентських виборів 2010 і межами Німеччини, Австро-Угорщини і Росії на початку 20 ст.
title or description
http://szhaman.livejournal.com/610111.html

Позашлюбна народжуваність. Тут видно колосальну різницю між патріархальним сходом (колишні території Австро-Угорської і Російської імперій) і "просунутим" заходом (німецькими територіями). Різниця між деякими регіонами досягає 4-5 разів, приблизно така ж як і в Україні.(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/uk/0/07/UkrBitrhM.PNG)


Народжуваність. У перші післявоєнні десятиліття народжуваність була значно вищою у Ziemie Odzyskane. Поступово розрив вирівнювався, та навіть вперед почала вириватися східна Польща. У 2000 році ситуація стала протилежною тій, що була у 1950-1960, тобто на австрійсько-російській частині народжуваність стала найвищою. Хоча регіональні відмінності тут виражені не так сильно, як на картах позашлюбної народжуваності та розлучуваності.

Ситуація зі смертністю особливо цікава. У 1950 явних відмінностей між регіонами не було. До 1960 смертність знизилась, особливо відчутно на колишній німецькій частині. Приблизно такою ж вона залишилась і у 1970. До 2000 року за смертністю вирвалась вперед російська частина, трохи підросла німецька, тоді як австрійська майже не зросла.

Природний приріст майже весь час був найбільшим у західній Польщі. Але вже у 1970 з німецькою частиною зрівнялась австро-угорська. У 2000 році найвищий природний приріст спостерігався у австрійській частині та північних воєводствах німецької частини. Депопуляція почалась у районах промислових і найбільш урбанізованих воєводств - Сілезького та Нижньосілезького колишньої німецької частини. Та найбільш сильна депопуляція спостерігалась (хто б сумнівався:) на колишніх територіях Російської імперії - максимум у Лодзькому і Підляському воєводствах. У Польщі, як і в Україні демографічний кордон між колишніми Російською і Австрійською імперіями дуже відчутний (хоча і менше ніж в Україні), і все вказує не на користь на Російської імперії...
Tags: birth rate, death rate, divorce rate, extramarital birth rate, natural growth, poland
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 26 comments