pollotenchegg (pollotenchegg) wrote,
pollotenchegg
pollotenchegg

"Білоруси" Польщі

Тут недавно з'явились дані по національному складу Польщі у 2011 р. і я вирішив написати про такий цікавий феномен, як "польські білоруси".

Ось карта розселення білорусів Польщі у 2002 р.


Верхній повіт, позначений кольором 0,5-1% і повіт вище нього, де до 0,5%, це територія колишнього Сокольського повіту Гродненської губернії, де білоруськомовні за переписом 1897 р. складали 84% населення.
Трохи нижче (там де 1-10%) знаходиться Білостоцький повіт, де у 1897 білоруськомовні складали 26% населення (якщо брати тільки сільське населення то 39%)
І нарешті найбільш білоруськими (20-40%) зараз є ті території, які входили до складу Більського повіту Гродненської губернії, у якому білоруськомовні складали...5% населення.

Розгадка тут в тому, що у Сокальському повіті майже всі білоруськомовні були католиками і легко полонізувались.


У Білостоцькому повіті серед білоруськомовних були і католики і православні, тому тут спад кількості білорусів був меншим, хоча теж дуже великим.
І нарешті у Більському повіті жили україномовні православні, яких після війни було записано білорусами. Тому кількість білорусів підскочила тут в рази, а українці зникли. Саме ці україномовні православні Підляшшя зараз і складають 70-80% всіх польських білорусів.

Ось відзначення Купала у місці компактного проживання білорусів, гмині Дубичі-Церковні (за переписом 2002 р. 81,3% складають білоруси, українців пару відсотків).

Багато серій передачі Przegląd Ukraiński про підляських українців. Яких офіційно всього 1300, у 30 разів менше ніж "білорусів".

Tags: belarus, census 1897, ethnic structure, historical population, history, poland
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 47 comments
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →
Previous
← Ctrl ← Alt
Next
Ctrl → Alt →